“Ми чули лише пусті слова…”

ChumakТернополянин Всеволод Чумак – екс-голова “Міщанського братства”. Саме він і його однодумці взялися за відродження колишньої слави товариства на зорі Незалежності України.

Це був тепер уже далекий 1993 р. У той час було багато сподівань, а ще більше – надій. Утім,реалізувати вдалося далеко не все, про що мріялося. І це стосується не лише Тернополя і його жителів. На те було багато причин.

– Як відроджували Братство у 1990-х? Чому не змогли розвинути широку діяльність?

– Ці події відбувалися на хвилі романтичного піднесення, адже Україна нарешті здобула Незалежність. Ми жили ідеями, надіями. Мали чимало планів. Навіть перші кроки здійснили до об’єднання громади – проводили вечори, святкові ранки для дітей.

Але розвинути широку діяльність нам завадило те, що не мали власного приміщення. Проблема була навіть із тим, де збиратися. Натомість через брак коштів – згадайте буремні 90-ті з їх інфляцією та економічною скрутою – не було можливості висвітлювати роботу товариства в газетах, на телебаченні. Згадайте, у 90-ті люди виживали, а не жили. Вони шукали різне залізяччя, щоб вивезти його у “кравчучках” за кордон і заробити так собі
копійчину на хліб.Місцева влада тішилася незалежністю, а що робити не знала. Відповідно, наші ініціативи
ніхто не підтримав. Ми чули лише пусті слова…

– Як варто розвивати “Міщанське братство” тепер – у ХХІ столітті?

– Слід взяти до уваги та не повторити помилки минулого. Раджу нинішнім лідерам товариства бути більш наполегливими. Працювати і працювати! Раджу заохочувати вступати у товариство, якомога найбільше тернополян. Братство має зацікавити своєю діяльністю насамперед молодь. Тоді в оновленого товариства буде майбутнє, розвиток.

– Що пам’ятаєте про Братство, яке існувало раніше? Які найтепліші спогади?

– Найкращі спогади залишилися про те, як нам вдалося організувати свято Миколая. Ми зібрали міщан разом із дітьми в приміщенні філармонії. Роздавати дарунки і бачити щасливі оченята малечі… Шкода, що таких трепетних хвилин повторити нам уже більше не вдалося…

– Чому громаді Тернополя варто мати таке об’єднання, як “Міщанське братство”?

– За роки радянської влади в українцях придушили моральність. Ніхто не дбав про духовний розвиток. Більше того, знищили волевиявлення народу.

На жаль, уже минули 20 років Незалежності, а народ і далі перебуває, наче в сплячці. Тож перед нами, тобто “Міщанським братством” сьогодні стоять ті ж завдання, що і майже 130 років тому, коли національна свідомість тернополян-українців лише пробуджувалася. Ми мусимо допомогти людям прокинутися, оживити в них бажання діяти і, зрештою, дати їм зрозуміти, що їхнє майбутнє та майбуття їхніх дітей – в їхніх руках! І ніхто їм не допоможе в цьому, крім них самих.

Тож будьте гідні своїх предків. В єднанні – Братство, в Братстві – сила!

bratstvo

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *