ТОП-10 цікавих фактів про “Міщанське братство”

“Міщанське братство” – товариство, яке на початку ХХ століття відігравало основну роль у культурно-просвітницькому житті Тернополя. Пропонуємо Вашій увазі найцікавіші факти з історії цієї славної організації.
1. Будинок “Міщанського братства”, зараз у ньому знаходить обласна філармонія, спорудили за пожертви членів товариства та небайдужих тернополян. Будівництво провадили дуже швидкими темпами – навесні 1903 року розпочали будівельні роботи і приблизно за півроку їх завершили. Восени 1903 року у Тернополі урочисто освятили оселю “Міщанського братства”.

2. У 1906 році під час концерту до 45-ої річниці від дня смерті Т. Г. Шевченка у складі гімназійного хору на сцені “Міщанського братства” співав молодий Лесь Курбас.

3. У квітні 1906 року у складі театру “Руської бесіди” у залі “Міщанського братства” грали Марія Заньковецька та Михайло Старицький.

4. У грудні 1911 року у Тернополі побував Іван Франко. У залі “Міщанського братства” він читав свою поему “Мойсей”. Зала була заповнена вщерть, на зустріч з письменником приїхали навіть селяни із довколишніх сіл.

5. На початку Першої світової війни будинок “Міщанського братства” був частково зруйнований, а товариство розпустили. Із середини 1915 року концертний зал військові перетворили на казарму.  Аби зберегти приміщення від повного руйнування, отець Володимир Громницький добився дозволу на влаштування у “Міщанському братстві” безплатної кухні для біженців. Їдальня щоденно видавала по 1800 безкоштовних обідів.

6. У 1915-1917 рр. в будинку відбувалися вистави трупи “Тернопільські театральні вечори”. Керував колективом акторів Лесь Курбас. У 1915 році відкрили театральний сезон виставою “Наталка-Полтавка”. Після цього Лесь Курбас поставив ще “Сватання на Гончарівці”, “Циганку Азу” тощо. Згодом тернопільські театрали показали і модернову драматургію – п’єсу Володимира Винниченка “Чорна пантера і білий ведмідь”.

7. На початку квітня 1917 року у залі “Міщанського братства” відбулися збори української громадськості. На них прийняли резолюцію про національно-територіальну автономію України та про підтримку Української Центральної Ради. Учасниками зборів були українці-вояки російської армії та службовців губернської адміністрації.

8. Восени 1929 року у “Міщанському братстві” Богдан Лепкий читав уривки зі своєї трилогії про Івана Мазепу.

9. Із концертом у залі “Міщанського братства” 11 вересня 1928 року виступила Соломія Крушельницька. Влітку 1934 року славетна співачка вдруге виступила у Тернополі.

10. Керівництво “Міщанського братства” вміло добре господарювати і доцільно використовувати кошти. Станом на 1938 рік прибуток товариства становив 5800 злотих. Складався він в основному від найму приміщення та оренди зали. Прибутки йшли на ремонт і реконструкцію будівлі, придбання книг для бібліотеки тощо.

При підготовці цього матеріалу використана інформація з книги Любомири Бойцун “Тернопіль у плині літ”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *